بارداري
 
نويسندگان
مطالب تصادفی
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 1
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 468
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
چت باکس

بارداري | از كجا متوجه بشويم باردار شده ايم يا نه؟

بارداري

بارداري

● اولين علامت
براي بسياري از خانم‌ها، به تاخير افتادن قاعدگي، بهترين و اولين دليل براي  بارداري آنهاست و به تعويق افتادن دوره‌هاي ماهانه، حتي تا يك‌ماه و بيشتر از آن، دلا‌يل متعددي ممكن است داشته باشد.تغييرات رژيم غذايي، ورزش شديد، مسافرت و اضطراب نيزمي‌تواند باعث تاخير دوره‌هاي ماهيانه شود. بسياري از خانم‌ها نيز دوره‌هاي منظمي ندارند و به همين علت نمي‌توانند دوره بعدي را پيش‌بيني كنند تا در صورت تاخير، به بارداري مشكوك بشوند.

 

 • فقط اشتباه نكنيد
  همان‌طور كه عقب‌افتادن دوره‌هاي قاعدگي نمي‌تواند دليلي بر قاعدگي باشد، هر خونريزي هم قاعدگي به حساب نمي‌آيد. ممكن است شما باردار باشيد، حالا فرض كنيد كه دوره پريود خود را داشته‌ايد، در صورتي كه اين طور نباشد. زماني‌‌كه يك تخمك تازه بارور شده به ديواره رحم مي‌‌رسد، ممكن است باعث خونريزي كمي شود. معمولا اين حالت چند روز قبل از زماني اتفاق مي‌افتد كه اگر باردار نبوديد و در آن زمان بايد پريود مي‌شديد. در صورتي‌كه شما در دوره‌هاي معمولي خود خونريزي شديدي نداشته باشيد، احتمالا اين خونريزي را با دوره‌هاي خود اشتباه مي‌گيريد.
  بدن در شرايط ديگري هم چنين واكنشي از خود نشان مي‌دهد و آن‌هم در هفته‌هاي اول بارداري است. در دو هفته اول بارداري، به دليل نوسانات شديد سطح هورمون در بدن، رحم دچار خونريزي كمي‌، شبيه پريود، مي‌شود. همچنين عفونت و يا پوليپ‌هاي رحمي با رشد غيرعادي مي‌تواند باعث خونريزي‌هاي اين چنيني شود. اما علامت‌هاي ديگري هم وجود دارد كه در كنار عقب افتادگي پريود مي‌تواند دليل موجهي براي تشخيص زود هنگام حاملگي باشد.
 • علائم بعدي
  خستگي شديد در هفته‌هاي اول تا ششم مي‌تواند دليل بارداري باشد. همين‌طور حساس شدن سينه‌ها، حالت تهوع با استفراغ يا بدون آن به خصوص صبح‌ها، كه در ۱۰ تا ۲۰ درصد بارداري‌ها وجود دارد، از ديگر نشانه‌هاي حاملگي است. همچنين بسياري از خانم‌ها در ابتداي بارداري دچار يبوست، گاز معده و يا نفخ مي‌شوند و احساس درد و گرفتگي در ناحيه شكم دارند. در كل، ممكن است كه يك خانم باردار تمام اين حالات را تجربه كند يا حتي هيچ‌كدام اين مشكلات را نداشته باشد.
  اما عده‌اي، عوارض ديگري مثل تكرر ادرار (هفته ۶ تا ۸ بارداري)، نوسانات رفتاري و افزايش‌ ترشحات واژن را هم پشت‌سر مي‌گذارند. حتي ممكن است خانمي در ماه‌هاي اوليه بارداري اشتهاي زيادي به خوردن غذا داشته باشد و يا برعكس، از غذا متنفر بشود! تمام اين حالات در افراد مختلف متفاوت است و چه بسا، يك خانم طي دو بارداري حالات متفاوتي را تجربه كند.
 • اشتباه بعدي!
  حالاتي مثل حالت تهوع و سرگيجه، هم مي‌تواند به خاطر حاملگي ايجاد شود و هم از عوارض مسموميت غذايي يا يك عفونت روده‌اي باشد و همين‌طور احساس خستگي و كوفتگي در بدن، ممكن است از افسردگي، سرماخوردگي يا آنفلوآنزا ناشي شود.
 • آزمايش خون و ادرار
  براي اينكه شما بتوانيد واقعا از بارداري مطمئن شويد راه ديگري هم وجود دارد:. اگر شما احتمال مي‌دهيد ميزبان يك مهمان كوچولو هستيد، بهتر است هر چه سريع‌تر به پزشك مراجعه كنيد. آزمايش خون مي‌تواند حاملگي را حتي در ۶ يا ۷ روز اول آن، مشخص كند و ۱۰ روز بعد از بارداري، بررسي احتمال حاملگي از طريق آزمايش ادرار نيز امكان‌پذير است. آزمايش خون و ادرار، هر دو، با اندازه‌گيري هورمون HCG كه فقط در بدن زنان باردار ترشح مي‌شود، امكان تشخيص بارداري را بسيار راحت‌تر مي‌كند.
 • هرچه زودتر بهتر!
  آگاهي سريع‌تر از وجود جنين در رحم اين مزيت را دارد كه مادر مي‌تواند هر چه سريع‌تر، شرايط مناسب براي گذراندن دوران بارداري سالم را به وجود آورد. اين شرايط مراجعه منظم به پزشك در تمام طول بارداري و آزمايش براي اطمينان از رشد مناسب جنين را شامل مي‌شود. در صورتي‌كه مادر احساس كند تحركات فرزندش كم و يا متوقف شده، مراجعه سريع به پزشك از خطرات بعدي جلوگيري مي‌كند. آزمايش‌هاي پزشك هم مي‌تواند با مشاهده تغييرات فشارخون و ميزان مواد شيميايي خون و ادرار مادر و تغييرات وزن وي، وضعيت جنين را كنترل كند.
 • بايدها و نبايدها
  يك خانم باردار بايد نسبت به واكنش‌هاي بدن خود، عكس‌العمل‌هاي مناسبي نشان دهد و هر نوع درد و خونريزي را عادي تصور نكند. درد شديد در ناحيه شكم و ورم دست و پاها، همين‌طور درد مداوم سر مي‌تواند زنگ خطري براي مادر باشد. در صورت مشاهده ترشحات بيش از حد واژن و پيشرفت درد شكم نيز بهتر است هر چه سريع‌تر به پزشك مراجعه شود. رعايت اين نكات مي‌تواند سلامت مادر و فرزندش را تضمين كند.

تغذيه در دوران باردارينقش مهمي را ايفا مي‌كند. چرا كه جنين از طريق جفت تغذيه مي‌شود و دقيقا مواد غذايي مصرفي مادر را براي رشد استفاده مي‌كند. پس بايد از خوردن و مصرف موادي مثل الكل، سيگار، كافئين زياد و ديگر مخدرها پرهيز كرد. چرا كه الكل، به تنهايي مي‌تواند صدماتي مادام‌العمر روي جنين بگذارد و باعث سخت‌شدن زايمانو ديگر مشكلات شود. مصرف سيگار نيز اثراتي مثل كاهش وزن نوزاد هنگام تولد، زايمان زودرس، سقط و … دارد و نيكوتين موجود در سيگار باعث تنگ شدن رگ‌هاي خوني و در نتيجه كاهش اكسيژن و غذاي دريافتي جنين مي‌شود. مصرف دارو نيز مي‌تواند در دوران بارداري خطرات زيادي به همراه داشته باشد.پس براي استفاده از ساده‌ترين داروها نيز از پزشك خود مشورت بخواهيد. تا دوران بارداري را به سلامت بگذرانيد. حتي بهتر است در مورد مصرف قهوه و چاي وديگر نوشيدني‌هايي كه كافئين دارند، با پزشك مشورت كنيد.

در اين دوران، از تماس با حيوانات به خصوص گربه، پرهيز كنيد. چون گربه‌ها داراي نوعي انگل هستند كه باعث عفونت غدد لنفاوي و دستگاه عصبي انسان مي‌شود و اين عفونت در دوران بارداري حتي مي‌تواند باعث سقط جنين و يا مرده‌زايي شود. در صورتي‌كه با رعايت نكات بهداشتي و به لطف پيشرفت علم، امروزه احتمال سقط جنين فقط در ۱۵ تا ۳۰ درصد حاملگي‌ها وجود دارد كه در صورت رشد مناسب جنين اين احتمال به ۳ درصد كاهش پيدا مي‌كند. ريسك مرگ جنين در مراحل پاياني بارداري و يا مرگ نوزاد در ساعات اوليه تولد كمتر از يك درصد است.

 • و اما نكته آخر:
  براي محاسبه زمان زايمان مي‌توان ۳ ماه از آخرين روز آخرين پريود، كم كنيد و ۷ روز به آن اضافه كنيد. روز تخميني به دنيا آمدن كودك عزيزتان به دست مي‌آيد.

اميدواريم از اين مقاله رويان ماما نيز لذت برده باشيد..

امتیاز:
 
بازدید:
[ ۲۸ شهريور ۱۳۹۴ ] [ ۰۲:۳۲:۴۷ ] [ بارداري ]
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
آواتار :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
[ ]
.: Weblog Themes By ratablog :.

درباره وبلاگ

موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
آرشيو مطالب
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت   لغو عضویت
امکانات وب